Parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie
11 listopada 1918 rok- Odzyskanie przez Polskę Nieopległości

11 listopada to polskie święto narodowe, obchodzone co roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe zostało ustanowione w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, przywrócone natomiast w 1989 roku, tuż po zburzeniu muru berlińskiego.

Geneza

10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy, zwolniony z magdeburskiego więzienia (gdzie został osadzony za działalność niepodległościową), dowódca wojskowy, a zarazem marszałek: Józef Piłsudski. Na dworcu przywitali go m.in. członek Rady Regencyjnej, książę Zdzisław Lubomirski oraz dowódca Komendy Naczelnej POW, Adam Koc. Rada przewidywała funkcję ministra spraw wojskowych dla Piłsudskiego w gabinecie Józefa Świeżyńskiego, pomimo iż dominowali w nim endecy. Następnego dnia - 11 listopada - Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad tworzącą się polską armią. Jednocześnie Piłsudski przyjął propozycję Rady, by utworzyć rząd narodowy, skupiając w ten sposób całą władzę w swoich rękach. Ze względu na te wydarzenia 11 listopada 1918 roku uważa się za datę odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów.

Tego samego dnia pod Compiegne delegacja niemiecka podpisała warunki zawieszenia broni. Od godziny jedenastej miały ustać wszelkie działania zbrojne. Zakończyła się I wojna światowa. Nowe granice państw europejskich miały zostać ustalone na kongresie w Wersalu pod Paryżem. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Jak w dziejach obchodzono Święto Odzyskania Niepodległości?

Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939 – 1944 podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Ludzie buntowali się, lecz władze stawiały zbyt duży opór. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Wówczas w państwie najwyższym organem władzy był jednoizbowy parlament (sejm), zaś urząd prezydenta został zniesiony. Pamiętajmy, że dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Bieg Niepodległości - warto spróbować własnych sił!

Co roku, w Warszawie organizowany jest Bieg Niepodległości, w którym z roku na rok, bierze udział coraz więcej uczestników. Bieg Niepodległości organizowany jest przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ideą organizatorów Biegu jest upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Bieg Niepodległości odbywa się 11 listopada. Od 2009 roku zawodnicy biegają nową, atestowaną trasą, liczącą 10 km, która prowadzić będzie głównymi ulicami Warszawy: Aleją Niepodległości, Al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, Anielewicza, Andersa, Marszałkowską, Koszykową. Bieg Niepodległości może być wyrazem naszej wdzięczności wszystkim tym, którzy przyczynili się do przywrócenia na mapę niepodległego państwa, oddali swoje życie za naszą i waszą wolność. W apelu Bóg, Honor, Ojczyzna Adam Mickiewicz wzywa wszystkich Polaków:

,,Cząstka narodu zawsze

Musi być pod bronią,

Bez niej swoi czy obcy

Z domu cię wygonią.

Kto sarka na wojska

By na nie nie płacić,

Utraciwszy wszystko

Wnet Ojczyznę straci”.

 

 

 

maja

 

 

----------------------------------------------------------------

inne talerzyki

 

HOME